Aktualno

Primjena točke V. Sporazuma Vlade RH i triju sindikata – još se čeka Uputa

Ur. br. 210-7-25
Zagreb, 7. srpnja  2025. godine

MINISTARSTVO ZNANOSTI, OBRAZOVANJA I MLADIH
DONJE SVETICE 38

10 000 ZAGREB

n/r ministra
prof. dr. sc. Radovan Fuchs

n/r državne tajnice
gđa Zrinka Mužinić Bikić

n/r državnog tajnika
g. Stipe Mamić

Uprava za odgoj i obrazovanje
n/r ravnateljice Uprave
gđa Vesna Šerepac

Predmet:   Primjena točke V. Sporazuma Vlade RH i triju sindikata – upute, traže se

Poštovani,

od potpisivanja Sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i triju obrazovnih sindikata kojim se Vlada obvezala jamčiti da u razdoblju od godinu dana od dana početka frontalne primjene modularne nastave, odnosno od početka šk. god. 2025/2026., neće doći do nepovoljnih promjena radnopravnih statusa nastavnika u strukovnim školama izravno uzrokovanih uvođenjem modularne nastave prošlo je već gotovo mjesec dana.

Sindikat je u međuvremenu zaprimio više upita svojih članova iz kojih je razvidno da ravnatelji ustanova nisu sigurni kako bi trebalo postupiti u svrhu ispunjavanja obveze koju je na temelju Sporazuma preuzela Vlada Republike Hrvatske.

Stoga je Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske od Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih 25. lipnja 2025. zatražio i pisanu informaciju hoće li Ministarstvo i u kojem roku uputiti strukovne škole o načinu provedbe točke V. Sporazuma. Dana 26. lipnja 2025. dostavili smo i konkretan prijedlog mogućeg rješenja:

Poštovani,

nastavno na jučerašnji upit, predlažemo jedno od mogućih rješenja (s obzirom na to da zaprimamo stalno upite s terena, pa čak i o primjeni točke V. potpisanog Sporazuma u slučajevima potrebe za izmjenama zaduženja zbog smanjenog broja upisanih učenika, a na što se Sporazum ne može primijeniti).

Mišljenja smo, ako Vam je prihvatljivo, da bi ravnatelji u  odluci o tjednom i godišnjem zaduženju koja vrijedi za sljedeću školsku godinu mogli dodati stavku “Točka 5. Sporazuma Vlade RH i obrazovnih sindikata od 10.6.2025” i upisati broj sati koji nedostaje do pune norme.

U privitku je obrazac Odluke o tjednom i godišnjem zaduženju, mogla bi se uvesti ta stavka (na način kako je predviđeno za ostala umanjenja/vrednovanja prema drugim propisima – npr. umanjenje iz članka 24. GKU-a, poslovi zaštite na radu).

Podsjećamo da u članku 42. Kolektivnog ugovora za zaposlenike u srednjoškolskim ustanovama (Narodne novine br. 51/2018) već imamo odredbu sukladno kojoj se zaposleniku ne smanjuje plaća iako nema punu normu (navedeno se odnosi samo na zaposlenika s najmanje 56 godina života i 25 godina radnog staža kod istog poslodavca koji je utvrđen kao organizacijski višak i ostvaruje prednost pri zapošljavanju).

Prema nama raspoloživim informacijama ovo pravo koristio je mali broj zaposlenika. Stoga ne iznenađuje brojnost upita ravnatelja jer se nisu susreli s takvom situacijom.

Mišljenja smo da je potrebno dodatno osnažiti rad Zajedničkih prosudbenih komisija za raspoređivanje viškova kako bi se kroz njihovo djelovanje omogućilo zbrinjavanje viškova prije početka nove školske godine u školama koje će eventualno iskazati potrebu, a time bi se uštedjela proračunska sredstva jer ne bi došlo do novog zapošljavanja.

U privitku dostavljamo dopise koje je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih ranijih godina dostavljalo u sustav srednjoškolskog obrazovanja kako bi osiguralo da obveze dionika sustava u raspoređivanju viškova budu izvršene na vrijeme.

U slučaju potrebe za dostavom dodatnih informacija ili potrebe za prilagodbom dokumenata, stojimo na raspolaganju.“

Dopis kojim traži žurnu uputu kako riješiti problem kako bi poslodavci poštovali potpisani Sporazum kao i pravne propise na snazi zatražila je i Udruga hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja.

Na naš upit i prijedlog nismo zaprimili nikakav odgovor. U međuvremenu je jedan medij objavio  informaciju da je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih održalo sastanak s tek osnovanim nereprezentativnim sindikatom, koji nije potpisnik Sporazuma, te su predstavnici Ministarstva navodno dali informaciju da se svi ravnatelji u čijim školama dođe do gubitka norme, a koja se neće moći nadopuniti na drugi način, direktno i osobno obrate Sektoru za srednjoškolski odgoj i obrazovanje i obrazovanje odraslih gdje će se pojedinačno za svakog takvog nastavnika proći zaduženja i iznaći i izdati odgovarajuća rješenja.

Ako je navedena informacija točna, molimo Vas da sagledate posljedice takve upute koja može rezultirati potrebom za angažiranjem dodatnih sredstava Državnog proračuna kao i kašnjenjem u provođenju obveze zbrinjavanja organizacijskih viškova, a koju obvezu je Vlada Republike Hrvatske također preuzela sklopljenim Kolektivnim ugovorom.

Podaci o radniku kojeg poslodavac utvrdi organizacijskim viškom (u cjelini ili dijelu radnog vremena) sukladno pozitivnim propisima trebaju biti dostavljeni upravnim odjelima županija odnosno Gradskog ureda te se zaposlenike iskazane viškom upućuje u škole koje su iskazale potrebe za zaposlenicima. Zaposlenici koji bi u ovoj godini mogli biti utvrđeni organizacijskim viškom možda se već ove godine mogu zaposliti u školama koje će iskazati potrebu. Time bi se izbjeglo novo zapošljavanje, sa svim financijskim posljedicama.

U nedostatku jasnih uputa, škole, postupajući sukladno pozitivnim propisima, mogu posegnuti za otkazivanjem ugovora o radu (u dijelu ili cjelini radnog vremena), a koje odluke za posljedicu mogu imati i obvezu isplate povlaštene otpremnine sukladno članku 47. Temeljnog kolektivnog ugovora za zaposlenike u javnim službama (Narodne novine br. 29/2024). Iako se može činiti da bi to pravo mogli ostvariti samo oni zaposlenici kojima se ugovor otkazuje u cjelini pa se pretpostavlja da ih neće biti ili da će ih biti vrlo malo, napominjemo da svaki zaposlenik kojem se mijenja ugovor zbog poslovno uvjetovanog razloga nakon ostvarenih 30 i više godina staža može odlučiti ne prihvatiti novi ugovor sa smanjenom satnicom i u tom slučaju nastupa otkaz sa svim svojim posljedicama pa tako i obvezom isplate povlaštene otpremnine.

Prethodno smo Vam skrenuli pozornost pa podsjećamo da je škole potrebno uputiti kako  se u slučajevima potrebe za izmjenama zaduženja zbog smanjenog broja upisanih učenika Sporazum ne može primijeniti.

Stoga Vas molimo da ravnateljima ustanova dostavite jasne i pravovremene upute kako ne bi nastupila šteta teško procjenjive veličine.

S poštovanjem,

                                                PRAVNA SLUŽBA NEZAVISNOG SINDIKATA
ZAPOSLENIH U SREDNJIM ŠKOLAMA
HRVATSKE

                                                Mirela Matijević Erceg, dipl. iur.

Pristupačnost