Na zahtjev tri obrazovna sindikata, jučer se (27. 3.) u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih održao novi krug mirenja. Vladinu stranu predstavljali su državni tajnik Stipe Mamić (MZOM), državna tajnica Zrinka Mužinić-Bikić (MZMO), Anita Zirdum (Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike) i Ivana Pilko-Čunćić (načelnica Sektora za srednjoškolski odgoj i obrazovanje i obrazovanje odraslih). Predstavnici sindikata bili su Matija Kroflin i Predrag Marković (Sindikat znanosti i visokog obrazovanja), Željko Stipić i Marija Veronkica Cvjetković (Školski sindikat Preporod) te Zrinko Turalija, Marija Jozić-Mihaljević, Zvonimir Lončar i Mirela Matijević Erceg (NSZSŠH). Kao i prethodna dva puta, miriteljica je bila Aida Marjan.
S obzirom na sastav Vladinih pregovarača bilo je jasno da to nije najjača garnitura jer nije bilo ministara, Radovana Fuchsa i Marina Piletića. Ako je suditi samo po tomu, jasno je da je sindikalna strana došla u puno jačem sastavu, a ostale zaključke prepustit ćemo čitateljima.
Sindikati su u novi krug mirenja ušli sa svojih pet identičnih zahtjeva (povećanje osnovice 10 %, korekcija koeficijenata u sustavu obrazovanja i znanosti, odgoda modularne nastave i sistematizacija radnih mjesta u visokom obrazovanju i znanosti, izuzimanje sustava obrazovanja i znanosti od ocjenjivanja i privremeni dodatak, dok se ne riješi pitanje koeficijenata).
U gotovo trosatnom sastanku, dvije su strane u živoj raspravi izmijenile argumente, razmišljanja i prijedloge, no nisu se ponovno usuglasile u onomu najbitnijem, a to je jedan materijalni zahtjev sindikata (osnovica, koeficijenti, privremeni dodatak).
Zaključak neuspješnog mirenja: što se tiče dva nematerijalna zahtjeva (odgoda modularne nastave i izuzimanje od ocjenjivanja), Vladini pregovarači i dalje su ostavili otvorenu mogućnost da bi oko ta dva zahtjeva mogao biti postignut nekakav pisani sporazum o iznalaženju drukčijih modaliteta implementacije reforme i ocjenjivanja u sustavu znanosti i obrazovanja, s tim da su nakon stanke došli s prijedlogom da se o tomu može razgovarati/dogovarati a da sindikati nisu u obvezi potpisati Dodatak I. TKU. To je u biti bio i jedini ustupak koji su bili spremni ponuditi, a po pitanju redefiniranja koeficijenata ili privremenog dodatka nisu ponudili ništa novo. Argumentirali su to na način da će pitanje koeficijenata rješavati Vijeće za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća, a za privremeni dodatak da ne postoji zakonski okvir nakon što je donesen Zakon o plaćama. O osnovici se nije ozbiljno ni razgovaralo jer je Vladin argument da će novi pregovori o osnovici i tako krenuti već u svibnju. Samo su zaboravili naglasiti da će to biti pregovori o osnovici za 2026. godinu. I da će se odnositi na sve sindikate državnih i javnih službi.
S obzirom na to da mirenje nije uspjelo, pred nama je ciklus regionalnih cirkularnih štrajkova – pet štrajkova u sljedeća dva tjedna. Prvi će biti 01. 4. u južnim županijama: Dubrovačko-neretvanskoj, Splitsko-dalmatinskoj, Šibensko-kninskoj i Zadarskoj.
Nema nam druge nego svojim pritiskom pokazati da nećemo odustati jer izvjesno je da će samo naša snaga, upornost i zajedništvo prisiliti Vladu na popuštanje.