Aktualno

Jednostranim tumačenjem TKU-a Vlada želi ugušiti sindikalni rad

Prosvjed je sindikalna aktivnost i zaposleni u javnim službama imaju pravo na plaćeni dopust. Jednostrano mišljenje Ministarstva rada je neobvezujuće i bespredmetno, pokazatelj nikad niže stručnosti i nikad veće želje za demonstriranjem moći.

Nema nikakve dvojbe o tome da je prosvjed sindikalna aktivnost u smislu odredbe Temeljnog kolektivnog ugovora koja regulira plaćene slobodne dane za sindikalne aktivnosti, zaključak je sudionika okruglog stola na tu temu koji je u petak, 25. travnja održan u organizaciji tri obrazovna sindikata.

U raspravi, iniciranoj zbog prošlotjednog skandaloznog pokušaja Ministarstva rada da jednostrano protumači kolektivni ugovor čiji je supotpisnik, a kako bi demotivirala zaposlene u obrazovanju i znanosti da se odazovu na prosvjed, sudjelovali su ugledni pravni stručnjaci Krešimir Rožman i Viktor Gotovac te predstavnici dviju sindikalnih središnjica, Darije Hanzalek (NHS) i Sunčica Brnardić (SSSH). Iako pozvani da sudjeluju u raspravi, predstavnici Ministarstva rada nisu se odazvali pozivu. Raspravu je moderirao Dragan Bagić, profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

„Nakon ovog mišljenja, službeno je preminula svaka stručnost i objektivnost u Ministarstvu rada“, istaknuo je Krešimir Rožman, urednik časopisa Radno Pravo koji je u kratkoj prezentaciji sumirao sve razloge zbog kojih je pravo zaposlenika na plaćeno sudjelovanje u prosvjedu neupitno te pravno obvezujuće za Vladu RH te na kraju kao dilemu ostavio pitanje radi li se ovdje samo o nestručnosti predstavnika Ministarstva ili o očitoj namjeri da se s pozicije sile, kad već s pozicije prava nije moguće, sindikatima onemogući ili znatno oteža organizacija legitimnih prosvjeda. Istaknuo je kako ovakvo mišljenje nema nikakvu pravnu relevantnost.

Viktor Gotovac s Pravnog fakulteta u Zagrebu je ukazao na ozbiljniji problem, a to je da Vlada počinje koristiti svoje instrumente za regulaciju pozicije sindikata, što je u bitnome protivno konvencijama MOR-a. „Da biste ostvarili političku namjeru, potrebna vam je apsolutna nestručnost. Samo loši pravnici spremni su se upregnuti u političke namjere nalogodavaca. A u Ministarstvu rada nikad nismo svjedočili nižoj razini stručnosti“, poentirao je Gotovac.

Sunčica Brnardić je naglasila kako je ovakva reakcija Ministarstva potpuno neprihvatljiva, te pokazuje kako Vlada počinje preuzimati neke loše obrasce ponašanja iz privatnog sektora, gdje se potpisani kolektivni ugovori ne poštuju, i prelijeva ih u javni sektor. „Kako od Vlade očekivati promjene u zakonodavstvu i pozitivne pomake u privatnom sektoru, kad imamo ovakav odnos prema radu i socijalnom dijalogu koji je doista jadan. Ovdje je riječ o vrlo alarmantnoj političkoj i javnoj situaciji. Sila vlada“, zaključila je Brnardić.

„Poslodavac generalno ne može tumačiti kolektivni ugovor i ovo samoinicijativno mišljenje Ministarstva ne mogu doživjeti kao tumačenje, već kako stav poslodavca koji se pokušava progurati neformalnim kanalima“, kazao je Darije Hanzalek te upozorio kako je izuzetno opasno da Vlada ima različite odnose prema određenim sindikatima, određenim industrijskim akcijama i određenim skupinama radnika, a trebala bi prema svima imati principijelan i jednak stav. „Ne može se dogoditi da Vlada javno kaže kako jedan štrajk smatra opravdanim pa će ga platiti, a neki drugi joj nije prihvatljiv pa će raditi sve da ga suzbije. Dolazimo do toga da ćemo u Hrvatskoj imati organizacije i skupine radnika koji će moći djelovati preko ovlaštenja, a s druge strane one kojima ćemo braniti aktivnosti. To je za mene neprihvatljivo“, rekao je.

Pristupačnost