Naše resorno ministarstvo i Ministarstvo rada danas su sve čelnike u sustavima obrazovanja i znanosti počastile pravom poslasticom – Uputom, koja kaže da prosvjed nije sindikalna djelatnost i da zbog toga nitko nema pravo na plaćeni dopust za prosvjed.
KAKO VLADA RH TUMAČI TKU?
Nadali smo se da vlast neće pokušati osporavati pravo radnicima u obrazovanju da pravno uporište za svoje sudjelovanje u prosvjedu 25. travnja pronađu u članku 43. Temeljnog kolektivnog ugovora, ali smo se pripremali kao da će se upravo to dogoditi s obzirom na njihove postupke prema našim dosadašnjim aktivnostima.
TKU vrlo jasno definira: „Zaposlenik ima pravo na plaćeni dopust tijekom jedne kalendarske godine do ukupno najviše 10 radnih dana u sljedećim slučajevima: ”…sudjelovanja na sindikalnim susretima, seminarima, obrazovanju za sindikalne aktivnosti i drugim sindikalnim aktivnostima – 2 radna dana”.
No, s obzirom na stav Vlade da prosvjed nije sindikalna aktivnost, sindikati organizatori prosvjeda daju niže navedenu Uputu o postupanju u situaciji kada poslodavac odbije zahtjev radnika za korištenjem plaćenog dopusta za odlazak na prosvjed.
UPUTA ZA SVE KOJI DOLAZE NA PROSVJED
-
-
-
-
-
- Ako poslodavac odbije zahtjev radnika za korištenjem plaćenog dopusta zbog odlaska na sindikalni prosvjed, radnik će poslodavcu pojedinačno ili skupno (uz potpise svih radnika koji su predali Zahtjev za korištenjem plaćenog dopusta) predati Zahtjev za korištenjem 1 dana godišnjeg odmora. Obrazac tog Zahtjeva stiže na vrijeme.
- Da bi poslodavac morao udovoljiti zahtjevu radnika za korištenjem godišnjeg odmora, zahtjev radnik mora predati najkasnije u utorak 22. travnja. Sukladno Zakonu o radu, članak 85., stavak 5., zahtjev se mora predati najmanje 3 dana prije dana korištenja godišnjeg odmora.
- Ako se dogodi da radnik mora koristiti jedan dan godišnjeg odmora radi sudjelovanja na prosvjedu, sindikati će pokrenuti postupak preispitivanja zakonitosti takvog postupanja.
-
-
-
-
ŠTO NAM GOVORI DANAŠNJA UPUTA
Osporavanjem prava na korištenje dana plaćenog dopusta za sudjelovanje na prosvjedu vlast ne samo da grubo krši Temeljni kolektivni ugovor nego i dovodi u pitanje opstojnost sindikalnog djelovanja.
Vlada zloupotrebljava svoju poziciju vlasti, jednostrano tumači Ugovor, utječe na djelovanje sindikata i time politizira sindikalne zahtjeve.
Pristup Vlade sindikatima i sindikalnim aktivnostima ovime danas je doživio novo dno. Vlada je jasno pokazala da ju prosvjed zaposlenih u obrazovanju i znanosti toliko smeta da je spremna napraviti nešto što se do sada u 35 godina ni jedna vlast nije usudila. Uskratiti ljudima pravo na kritiku vlasti!
Poslala je i vrlo jasnu poruku da tolerira jedino poslušnost, bilo kakvu kritiku gušit će svim sredstvima. Maske europeizma, uglađenosti, hinjenja nekog socijalnog dijaloga našeg premijera Plenkovića i njegovih ministara Piletića i Fuchsa danas su potpuno pale. Obrazovanje, znanost, interes učenika, građana. Sve je to nebitno. Kontrola, poslušnost, odanost pravoj strani, to je jedino što se traži, a nas u takvoj politici treba ušutkati.
Hoćemo li ušutjeti? Svi se moramo pitati, što ako ušutimo, što nas onda čeka? Nešto bolje ili nešto još lošije?
OČEKUJEMO REAKCIJU SINDIKALNIH KOLEGA
Vlada je danas poslala poruku cijelom društvu kako se misli obračunavati s kritikom i pravom na prosvjed. No stav koji je Vlada danas zauzela predstavlja posebno veliki izazov za sindikate javnih službi i sindikate općenito. Očekujemo reakciju sindikata i sindikalnih središnjica. Ako izostane jedinstvena sindikalna reakcija na ovaj pokušaj gušenja sindikalnog djelovanja od strane Vlade – neće biti boljeg dokaza o uspostavi apsolutne kontrole vlasti nad većinom sindikata.
S punim povjerenjem u sebe i svoje sindikate, naša se borba nastavlja dalje. Ovaj će nas pokušaj slabljenja sindikata ili obeshrabriti ili dodatno osnažiti. Trećeg nema. Zato, kolegice i kolege, postupimo prema uputama svojih sindikata, ne dajmo se zastrašiti i vidimo se, u još većem broju, na Jelačiću.
Kada ako ne sada? Tko ako ne mi?

