Poštovani ministre,
sukladno dogovoru od 4. veljače 2015. šaljem Vam argumentaciju o svim zaprekama u srednjim školama za uspješno provođenje članka 18. Zakona o izmjenama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi NN 152/2014.
Člankom 18. Zakona u stavku 1. propisana je obvezna dopunska nastava za negativno ocijenjene učenike. U stavku 2. utvrđeno je trajanje dopunske nastave koje ne može biti kraće od 10 i dulje od 25 sati.
Obveza se odnosi na sve učenike osnovnih i srednjih škola u RH, bez iznimaka.
Moguće zapreke za provođenje članka 18. Zakona:
- Učenici završnih razreda
- Zakon je gotovo nemoguće provesti u srednjim školama za učenike završnih razreda, bilo da se radi o trogodišnjim ili četverogodišnjim programima.
- Mnogi učenici zbog dopunske nastave ne bi mogli stići na ljetni rok obrane završnog rada, a zbog procedure mogao bi im doći u pitanje i jesenski rok.
- Učenici koji su uz to prijavili i polaganje državne mature, uz to bi bili u opasnosti da ne mogu stići na ispite državne mature u ljetnom ispitnom roku.
- Učenici gimnazija, kojima je državna matura završni ispit za stjecanje srednjoškolskog obrazovanja, također bi bili u opasnosti da ne mogu stići na ispite državne mature u ljetnom ispitnom roku.
- Upitna je i mogućnost nastavnika za provođenje dopunske nastave, s obzirom da mnogi nastavnici istovremeno obavljaju nastavu u ostalim razredima u školi. Ta nastava nikako se ne bi mogla "ubaciti" u redovni tjedni raspored sati. Naime, nastava u završnim razredima završava 20. svibnja 2015., dok ostalim učenicima nastava završava 16. lipnja 2015.
- Ostali učenici
- Upitna je mogućnost nekih nastavnika za provođenje dopunske nastave. Radi se o nastavnicima koji su ujedno i ispitni koordinatori za državnu maturu, jednako kao i onima koji su članovi ispitnih povjerenstava ili dežurni nastavnici na ispitima. Ispiti državne mature u ljetnom roku provode se intenzivno od 5. lipnja 2015. pa sve do 30. lipnja. Po svakom ispitu gotovo cijeli dan opterećeni su članovi ispitnog povjerenstva (Koordinator državne mature i 5 stalnih članova). Ti ljudi neće biti u mogućnosti provesti dopunsku nastavu. Uz to za svaki ispit zadužen je veći broj dežurnih nastavnika. Niti oni svi neće biti u mogućnosti održavati istovremeno dopunsku nastavu.
- Nastavnici strukovnih predmeta predaju više različitih predmeta. Njima neće biti moguće provesti dopunsku nastavu iz više različitih predmeta istovremeno.
- Ispiti državne mature održavaju se gotovo svaki dan. Za ispite se u školama moraju osigurati prostorni uvjeti, zbog kojih u nekim školama ne bi bili mogući uvjeti za istovremeno održavanje dopunske nastave.
- Učenici strukovnih škola dužni su tijekom ljeta obaviti stručnu praksu. Zbog dopunske nastave, neki ne bi bili u mogućnosti na vrijeme obaviti stručnu praksu.
Uz to, člankom 18. Zakona nije uređeno tko će određivati dužinu produžne nastave za pojedini predmet?; Koji su termini za održavanje produžne nastave?; Koliko učenika može maksimalno biti u grupi za produžnu nastavu?; Mogu li u istoj grupi biti učenici s negativnim ocjenama iz različitih programa (na pr. matematika 1. razred + 2. razred + 3. razred) ?
Postavlja se i pitanje plaćanja dopunske nastave, koja bi trebala biti dodatni neposredni odgojno-obrazovni rad nastavnika iznad zakonom propisane norme. Za takav rad svakom nastavniku trebat će se, sukladno Zakonu o radu, izdati rješenje u kojem će se navesti broj sati kojima se nastavnik zadužuje prekovremeno, kao i visina naknade za taj rad. U protivnom će to biti kršenje Zakona o radu i otvorit će se mogućnost radnog spora.
To su važna pitanja bez kojih nije moguće planirati dopunsku nastavu u srednjim školama.
Sve su to argumenti koji upozoravaju kako je dopunsku nastavu za učenike srednjih škola, temeljem članka 18. Zakona izmjenama Zakona o Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi NN 152/2014, gotovo nemoguće organizirati. Vjerojatno ima još argumenata, kojih se u ovom trenutku ne mogu sjetiti, a koji idu u prilog mojoj tvrdnji.
Iz tog razloga predlažemo Vam da žurno u saborsku proceduru uputite Zakon o izmjenama Zakona, kojim ćete staviti van snage odredbe članka 18. za učenike srednjih škola. Način polaganja popravnih ispita za učenike srednjih škola trebao bi biti kao u dosadašnjem Zakonu o odgoju i obrazovanju. Za to imate mnogo argumenata, a malo vremena.
Sve drugo dovest će do nereda u školama, a konačne žrtve bit će učenici.
S poštovanjem,
predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih
u srednjim školama Hrvatske:
Branimir Mihalinec, prof.
|