Vlada Republike Hrvatske u svojim je Smjernicama ekonomske politike kao jednu od mjera za smanjenje deficita državnog proracuna zacrtala izdvajanje pomocnih djelatnosti u javnim i državnim službama (outsourcing). Za provoenje takve mjere Vlada RH je zatražila podršku reprezentativnih sindikata koji djeluju u javnim i državnim službama. Sindikati javnih i državnih službi nakon održanih nekoliko sastanaka s Vladom Republike Hrvatske na tu temu upućuju
ZAJEDNIČKU IZJAVU O IZDVAJANJU POMOĆNIH DJELATNOSTI U JAVNIM I DRŽAVNIM SLUŽBAMA
Sindikati javnih i državnih službi smatraju kako izdvajanje pomoćnih djelatnosti u javnim i državnim službama ne smije biti mjera za smanjivanje deficita državnog proračuna. Ukoliko bi provođenje izdvajanja pomoćnih djelatnosti poslužilo kao mjera smanjenja deficita državnom proračuna to bi dovelo do drastičnog smanjenja broja izvršitelja ili značajnijeg smanjenja plaća. Iz tog razloga ta mjera je za sindikate neprihvatljiva, posebice stoga što pogađa socijalno najranjiviji dio zaposlenika javnog sektora, čiji rad osigurava sinergijski učinak svih zaposlenih.
Sindikati javnih i državnih službi smatraju kako se izdvajanjem pomoćnih djelatnosti u javnim i državnim službama ne bi podigla ni kvaliteta ni učinkovitost usluga. Naprotiv, uvjereni smo da bi izdvajanje pomoćnih djelatnosti bitno narušilo funkcioniranje javnih i državnih službi. Javne i državne službe izdvajanjem pomoćnih djelatnosti prestale bi funkcionirati kao jedinstvene cjeline u kojima skladno rade portiri, domari, spremačice, kuhari i kuharice, servirke, računovođe, stručni suradnici, učitelji, odgajatelji, znanstvenici, medicinske sestre i tehničari, liječnici, fizioterapeuti, laboranti, inženjeri radiologije, glumci, plesači, pjevači, socijalni radnici, njegovatelji, referenti, informatičari, rukovoditelji, ravnatelji, .... i postale bi tek puki zbroj raznih trgovačkih društava, čime bi bitno pala razina kvalitete usluge koje one pružaju građanima Republike Hrvatske.
Osim iz navedenih principijelnih razloga sindikati se moraju usprotiviti ovakvom prijedlogu i zbog jednako važne činjenice da Vlada Republike Hrvatske nije sindikatima ni javnosti predočila analizu mogućih učinaka provođenja mjera izdvajanja pomoćnih djelatnosti iz javnih i državnih službi u odnosu na državni proračun, kao i u odnosu na poboljšanje kvalitete usluge za krajnje korisnike. Stoga se o rezultatima ovakvog poteza može samo nagađati, a to je u ozbiljnom reformskom poslu, ne samo zbog interesa sindikata, nego i svih građana koji koriste usluge državnih i javnih službi, neprihvatljivi eksperiment.
Iz tog razloga sindikati javnih i državnih službi pozivaju Vladu Republike Hrvatske da odustane od izdvajanja pomoćnih djelatnosti u javnim i državnim službama. Istovremeno sindikati javnih i državnih službi spremni su podržati mjere Vlade Republike Hrvatske za podizanje efikasnosti rada pomoćnih djelatnosti, jednako kao i sudjelovati u planiranju reformi javnih i državnih službi radi poboljšanja kvalitete usluga za krajnje korisnike.
Sindikati javnih i državnih službi:
Carinski sindikat Hrvatske Hrvatski sindikat djelatnika u kulturi Nezavisni sindikat djelatnika MUP-a Nezavisni sindikat zaposlenih u hrvatskom zdravstvenom osiguranju Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske Radnicki sindikat HZMO Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske Sindikat hrvatskih ucitelja Sindikat zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi Hrvatske
U Zagrebu, 29. studenoga 2013.
_____
Sindikati neće s Vladom potpisati sporazum o outsourcingu |